Útmutató szerzőknek

A Tertiary & Quaternary Strata a harmad- és negyedidőszak földtani kutatásainak legújabb eredményeiről számol be.

A megjelentetésnél azokat a tanulmányokat részesítjük előnyben, amelyek a Pannon-medence, valamint a Kárpátok, a Dinaridák és az Alpok területét érintő tudományos problémákat vetnek föl és próbálnak megoldani. E tekintetben kizárólag az első közléseket tudjuk befogadni, a más kiadványban korábban már megjelent témák publikálását akkor mérlegeljük, ha az magyarul jelent meg és idegen nyelvű rezümé nem készült hozzá.

A folyóirat nyelve angol. Rezümé magyar vagy német nyelven adható le.

A tanulmányokhoz két független lektortól kérünk bírálatot. A szerzők a lektorokra vonatkozóan tehetnek javaslatot, de azok személyéről a szerzővel történt egyeztetés után minden esetben a Szerkesztőbizottság dönt. A kiadó a szerkesztett, végleges kéziratokat a lehető legrövidebb időn belül megjelenteti. A tanulmányok ingyenesen elérhetők és letölthetők a folyóirat saját honlapjáról (tqstrata.eu).

A kéziratok leadása folyamatos.

A kötetünkben publikálni szándékozó szerzőket ezúton kérjük, hogy kézirataik elkészítése és leadása során az alábbi szempontokat maradéktalanul vegyék figyelembe.

TARTALMI ÉS TERJEDELMI KÖVETELMÉNYEK

a) A tanulmányok maximális terjedelme 45 000 karakter (szóközökkel). Az ettől nagyobb terjedelmű tanulmányok közlésére kizárólag a mindenkori Szerkesztőbizottsággal történő egyeztetést követően kerülhet sor. Az ilyen esetekben elsősorban azt mérlegeljük, hogy a tanulmány témájának van-e közvetlen kihatása a nemzetközi kutatások előrehaladására.

b) A Közlemények rovatba mindenekelőtt azok az írások kerülnek be, amelyek folyamatban lévő kutatások előzetes eredményeit foglalják össze, valamint részletesebb értékelés nélküli adatközléseket tartalmaznak. Az ide leadható publikációk maximális terjedelme 20 000 karakter szóközökkel, de legfeljebb 1 nyomdai ív (16 oldal) pl. táblázatok esetében.

c) A Tanulmányokat egy legfeljebb 1 100 karakter (szóközökkel) terjedelmű, angol nyelvű absztrakttal, vagyis rövid, tartalmi összefoglalóval kérjük leadni. Ehhez csatolandó 4–7 kulcsszó, melyek az írás legfontosabb jellemzőit határozzák meg. A Kulcsszavakat úgy kell kiválasztani, hogy azok lehetőleg a címben ne szerepeljenek.

AZ ILLUSZTRÁCIÓKKAL KAPCSOLATOS ELVÁRÁSOK

a) Kizárólag olyan illusztrációk közlését vállaljuk, amelyek a tanulmány szövegével összhangban vannak és ahhoz képest tartalmi és/vagy esztétikai többletinformációt hordoznak.

b) A leadható illusztrációk (fotók és rajzok) mennyisége 4000 karakterenként maximum két darab A/5-ös méretű kép. Amennyiben a képek mérete kisebb, a darabszám módosulhat. A táblázatok és diagramok külön, de ugyanilyen arányban számítandók.

c) Az illusztrációk elvárt minősége 9 x 13 cm-nél és afölött min. 300 dpi felbontás, az ennél kisebb méretek esetében 600 dpi.

d) Minden illusztrációt digitálisan, a szövegtől függetlenül, .tiff formátumú képként kérünk leadni. Lehetőség van arra is, hogy a Szerzők a Szerkesztőbizottsággal egyeztetett email címre küldjék az anyagot.

A LEADOTT KÉZIRAT FORMAI KÖVETELMÉNYEI

a) Cím és szerző(k): 12 pt betűnagyság, Times New Roman betűtípus, szimpla sorköz. A szerző(k)nél kérjük feltüntetni a munkahely pontos nevét és székhelyét (csak a település neve).

b) Főszöveg: 12 pt betűnagyság, Times New Roman betűtípus, szimpla sorköz. Az első sorban és a főszövegben behúzás nincs, az új bekezdést csak az „Enter” leütése jelöli.

c) Ne alkalmazzon aláhúzást és félkövér kiemelést, csak dőltet, valamint idézőjelet.

d) Az illusztrációkat ne tördelje a szövegbe, legfeljebb megjegyzés formájában, egy sor kihagyással előtte és utána jelölje meg a helyet. Pl. „A 3. kép javasolt helye.”

e) A Hivatkozásokat kérjük a szövegközben, zárójelek között elhelyezni. Pl. (Herman 1893, 12), vagy (Herman 1893, 12, 18–19; Kordos 1982).

f) Végjegyzettel ellátott szöveget nem veszünk át. A Lábjegyzet formai követelményei: 10 pt betűnagyság, Times New Roman betűtípus, szimpla sorköz.

g) A Köszönetnyilvánítás a tanulmányok főszövegét követő rész, kérjük, hogy lehetőség szerint ne tegye lábjegyzetbe.

h) Szintén a főszöveget kell, hogy kövesse a Gyűjtemények rövidítései, a Rövidítések, a Források és az Irodalom jegyzéke, amennyiben szükséges.

i) Az Irodalom összeállításakor fokozottan ügyeljen a formai és tartalmi pontosságra és következetességre. Ebben a részben kizárólag dőlt betűs kiemelést használjon a megfelelő helyeken. A szövegjellemzők (betűméret, -típus és sorköz) tekintetében a Főszöveg paraméterei alkalmazandók.

j) A latin szavak, biológiai nevek (fajnév és genus név is) minden esetben dőlt betűvel szerepeljenek.

k) Az „et al.” használata 3 vagy több szerző esetén szükséges, két szerző esetén mindkét név legyen kiírva, és közé „and” kerül.

IRÁNYMUTATÓ PÉLDÁK

Szövegközben:

(Botka and Mészáros 2015; Gehlen 2010; Kordos and Begun 2001; Linzer and Tari 2013; Nriagu 1984; Shubin 2008; Sümegi 2001; Szakáll et al. 2011; Sziráki and Dulai 2002)

Bibliográfiánál:

Folyóirat

SZERZŐ (évszám): Cím. Folyóirat évfolyam(kötet), oldalszám.

BOTKA D.—MÉSZÁROS L. (2015): A Somssich-hegy 2-es lelőhely (Villányi-hegység) alsó-pleisztocén Beremendia fissidens (Mammalia, Soricidae) maradványainak taxonómiai és paleoökológiai vizsgálata. Földtani közlöny 145(1), 73–84.

KORDOS, L.—D.R. BEGUN (2001): A new cranium of Dryopithecus from Rudabánya, Hungary. Journal of Human Evolution 41(6), 689–700.

Periodika

SZERZŐ (évszám): Cím. Kiadvány kötetszám, oldalszám.

SZIRÁKI, Gy.—A. DULAI (2002): Sarmatian (Late Miocene) arthropods from Tállya and neighbouring localities (Tokaj Mts, Hungary): preliminary report. Annales historico-naturales Musei nationalis hungarici 94, 31–44.

SZAKÁLL, S.—F. KRISTÁLY—Z. NORBERT—N. NÉMETH—B. FEHÉR (2011): Másodlagos foszfátok és szulfátok a diósgyőri Fényeskő-völgy kovásodott metariolitjában. A Herman Ottó Múzeum Évkönyve 50, 35–46.

Könyv

SZERZŐ (évszám): Cím. Kiadás helye: kiadó.

SÜMEGI P. (2001): A negyedidőszak földtani és őskörnyezettani alapjai (Sümegi Pál). Szeged: JATEPress.

SHUBIN, N. (2008): Your Inner Fish: A Journey Into the 3.5-billion-year History of the Human Body. United States of America: Pantheon Books.

Tanulmány gyűjteményes kötetben

SZERZŐ (évszám): Cím. In: SZERKESZTŐ (ed) Kiadvány, oldalszám. Kiadás helye: kiadó

GEHLEN, B. (2010): Neolithic transition processes in southern Europe: The present state of knowledge and its deficiencies in Northern Italy and Southwestern France. In D. GRONENBORN—J. PETRASCH (eds) Die Neolithisierung Mitteleuropas. Internationale Tagung, Mainz 24. bis 26. Juni 2005. The Spread of the Neolithic into Central Europe. International Symposium, Mainz 24 June – 26 June 2005.RGZM Tagungen, 607–635. Mainz: Römisch-Germanischen Zentralmuseums

LINZER, H.-G.—G.C. TARI (2013): Structural Correlation between the Northern Calcareous Alps (Austria) and the Transdanubian Central Range (Hungary). In D. GAO (ed) Tectonics and Sedimentation, 249–266. Tulsa, Oklahoma: American Association of Petroleum

NRIAGU, J.O. (1984): Formation and Stability of Base Metal Phosphates in Soils and Sediments. In J. O. NRIAGU—P. B. MOORE (eds) Phosphate Minerals, 318–329. Berlin, Heidelberg: Springer

A Szerkesztőbizottság